srijeda, 16. travnja 2008.

puska


Ovo je zbirka tekstova ,fotosa i misljenja raznih autora

o izradi drvene puske sakupljena sa raznih sajtova najvecim delom sa Submanie bez intervencije sakupljaca i pravljena je za internu upotrebu te nisu imenovani autori.Svaki dodatak ili razlicito misljenje vise je nego dobrodoslo.

DRVENJAČA

Vidimo da su otvorene glave pušaka sa cirkularnim gumama zaživele i potisnule klasične glave u ipak drugi plan.
Sama otvorena glava ponudila nam je brojne prednosti u odnosu na klasičnu glavu.
Kao prvo ono što je uočljivo na prvi mah je bolja preglednost preko sulice i instiktivnije nišanjenje prilikom gađanja. Mogućnost upotrebe cirkularnih guma rađenih po vrlo jednostavnom principu odabirom željene debljine i dužine zavisno od osobnih preferencija lovca vrlo je zgodna i praktična stvar. Te gume nemaju padobranski efekt koji imaju kapice na krajevima klasične gume te su iskorištene celom svojom dužinom. Takođe, vrlo korisna stvar je priljubljenost guma uz telo puške koje omogućava manevrisanje u teškim uslovima ( kurenat, nagle promjene smera puške ) uz nikakvu ili vrlo slabu vibraciju guma koje znaju preplašiti grabljivce koje očekujemo na tim mestima.
Sama cirkularna guma takođe nema velikog uticaja na glavu puške. Guma nategnuta deluje na glavu puške tako da je potiskuje u telo puške i tako eliminiše mogućnost pucanja ili krivljenja glave koja se meni često događala prilikom upotrebe jakih lastiša na klasičnim arbaletama.
Još jedna novost je i upotreba drški koje su visoko postavljene u odnosu na telo puške.
Tako je šaka ribolovca samo na 1 cm udaljena od sulice što poboljšava instiktivno gađanje ali i bolje apsorbuje trzaj. Ruka u tom položaju doprinosi boljoj pokretljivosti pogotovo većih modela pušaka jer se iz zgloba relativno velika puška ( uz uslov da je dobro balansirana) može bez puno muke pokrenuti.
Takođe, još nešto zanimljivo uz dršku i mehanizam: dosta je modela u zadnje vreme čiji je mehanizam povučen unazad od 5 pa sve do 15cm (trygons puška). Tim dobijemo dodatne centimetre a da ne moramo uticati na dužinu puške.
Tako npr trygons puška koja je u odnosu na klasičnu arbaletu dužine 110 cm (telo puške) realno gledajući duga 125 cm a koristi sulicu od 130 cm ! Na kraju imate pušku preko cele dužine kao i model 100 cm ali neuporedivo veći domet i snagu kao i dobru pokretljivost što ne biste imali sa puškom dužine 125 cm.

Drvena puška, koja je uzeta s najvećom dozom nepoverenja danas je skoro pa neophodan deo opreme svakog podvodnog ribolovca.


Drvene puške izvanredno pogođenih oblika tela i napetim gumama priljubljenim uz telo (tako da ne stvaraju nikakav otpor ni vibracije pri pomicanju) doslovno su preko noći ušle na tržište koje je tada bilo rezervisano isključivo za karbon i razne legure laganih materijala.
Danas su napredovale do tog stepena da su izvanredno balansirane i opremljene po želji kupca (što je teško dobiti s fabričkim aluminijumom i karbonom) a usput zadržavaju sve prednosti drveta pred laganim puškama, pre svega snaga i apsorbcija trzaja.
Drvena puška bi se mogla posmatrati kao i investicija jer nema bojazni od pucanja pojedinih delova, zamora materijala i krivljenja. Iako podložna oštećenjima čak i više od klasičnih pušaka, relativno se lako i uspešno popravlja o čemu imamo i članak Danijela Babina koji i sam proizvodi vrhunske drvene puške.

Drvo ima prednosti pred karbonom i legurama u sferi korištenja dve pa cak i tri gume u kombinaciji težih sulica (tu ne bih u obzir uzimao najnovije grčke karbonske uratke težine i do 5 kg karbona, već puške koje nalazimo u regularnoj prodaji i po prihvatljivoj ceni) zbog svoje mase i apsorbcije trzaja, koji kao sto svi znamo utiče na preciznost i konačnu snagu i brzinu koja je ipak cilj uvođenja drveta u proizvodnju.
Dosta je ustaljena praksa stavljanje kraćih i debljih sulica na drvene puške jer tim dobijemo bolju pokretljivost same puške i puška se bolje ponaša u svim segmentima lova osim lova na čeku koji zahteva original sulicu zbog krajnjeg dometa i brzine koja je neophodna u tom lovu. Karbonska puška opet mora imati veliku masu da bi podnela recimo dve gume i teži harpun čim automatski nestaju njene osnovne komparativne prednosti pred drvetom.

Zaključak :
Osnovne komponente koje treba uzeti u obzir prilikom odabira podvodne puške su : snaga i pokretljivost.
Da bi puška bila jaka, mora imati jake lastiše (ili više slabijih) a onda ima veliki trzaj. Da bi ublažila taj trzaj mora biti masivna !
U suprotnom previše trza i neugodna je za gađanje.
Pokretljiva puška s druge strane mora biti što tanja i lakša . Tako možemo imati maksimum od oba sveta , a ako idemo na kompromis onda nećemo imati ni jedno ni drugo u apsolutnom smislu.
Ovu problematiku ću probati razjasniti na primerima pojedinih pušaka kao i o uticaju odabira optimalne kombinacije sulice i guma za pojedini tip podvodne puške.

U lovu puškama dužine do 100 cm laganu bih prednost ipak dao karbonu i ostalim laganim materijalima pred drvom isključivo zbog pokretljivosti i mogućnosti brzog i naglog manevriranja u plićem lovu dok su dužine preko 100cm rezervisane uglavnom za masivnije (drvene) puške kojima je i tako osnovna namena lov većih primeraka ribe i veći domet nauštrb pokretljivosti i elegancije.

0 komentara:

Objavi komentar

Pretplatite se na Objavi komentare [Atom]

<< Početna stranica